Håkan Jeppsson – Grundare av hälsoföretaget Feelgood

May 27th, 2010 by tommy

Jag brukar besöka Feelgoods träningslokaler så ofta jag kan. De har en bra helhetslösning där man kan få konditionsträning och styrketräning men även hjälp med rygg- och ledbesvär. Något som jag är mycket tacksam för efter min knäskada. Jag kom i kontakt med Feelgood efter att mitt företag genomgick en träningskonsultation på ett av deras gym. Sedan dess har jag stannat kvar!

Feelgoods grundare Håkan Jeppsson har en intressant historia. Redan som ung bodde han i Frankrike och USA där han arbetade som modell. Med sina modellpengar utbildade han sig sedan till naprapat. Han började sedan jobba inom gymnäringen innan han 1995 beslutade sig för att starta Feelgood. Vid det här laget så höll han på att uppfostra fyra små barn.

Sedan Håkan Jeppsson skapade Feelgood så har företaget växt. Idag så har de över 700 anställda och levererar hälsotjänster på 150 orter spridda över hela Sverige. Håkan Jeppssons vision om en hälsosammare tillvaro för organisationer och företag lever rakt igenom Feelgoods verksamhet. Produkten av detta förväntas bli hälsosammare medarbetare och en mer produktiv organisation.

De flesta från mitt företag är kvar hos Feelgood och tränar regelbundet. Man känner verkligen att man blir en ny människa med regelbunden träning. Samtidigt är det ju kul att kunna gå och träna med sina arbetskamrater och sporra varandra.

Jag skriver snart igen!

Posted in Nyheter | No Comments »

Comments are closed.